Güncel

Atalay: Kamu İş Yerlerinde Sıkıntıları Çözeceğiz

Türkiye genelinde 650 bin, Kocaeli’de ise 15 bin kamu işçisini ilgilendiren toplu iş sözleşmesi dönemi Haziran ayında hükümete verilecek sözleşme taslağı ile birlikte başlayacak. Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, hükümetle..

Atalay: Kamu İş Yerlerinde Sıkıntıları Çözeceğiz

Türkiye genelinde 650 bin, Kocaeli’de ise 15 bin kamu işçisini ilgilendiren toplu iş sözleşmesi dönemi Haziran ayında hükümete verilecek sözleşme taslağı ile birlikte başlayacak. Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, hükümetle sözleşme masasında kamu işçisi çalışanların ekonomik ve sosyal haklarda yaşanan eşitsizlikleri gidermek için çalışacaklarını belirtti.

Şube Başkanları İle Bir Araya Geldi

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, son dönemlerde yaşanana gelişmeler, ekonomik kriz ve pandemi ile ilgili Türk-İş’e bağlı sendikaların şube yöneticileri ile bir araya gelerek değerlendirme yaptı. İşçilerin aşılanması ile ilgili sürecin haziran ayında başlayacağı müjdesini veren Atalay, kamu işçisi çalışanların toplu iş sözleşmesi dönemi hakkında bilgi verdi. Atalay, Türkiye’de 650 bin Kocaeli’de ise 15 bin işçiyi ilgilendiren sözleşme dönemi için Hak-İş ile birlikte hazırladıkları taslağı Haziran ayının başında hükümete vereceklerini kaydetti.

Çok Güzel 1 Mayıs’tı

Türk-İş Kocaeli İl Temsilciliğinde sendikaların şube başkanları ile bir araya gelen Atalay, 2019 1 Mayıs kutlamasının ardından ilk kez Kocaeli’deki tüm şube başkanları ile bir araya geldiğini söyledi. Kocaeli’de 2019 1 Mayıs’ın Türk-İş son çeyrek asırlık tarihinin en iyi 1 Mayıs’ı olduğunu söyleyen Atalay, “Alanda 100 binin üzerinde insan vardı. Kıdem tazminatından dolayı burayı almıştık. 2 yıldır ne yazık ki 1 Mayıs’ı alanlarda kutlayamıyoruz. Bir an önce bitse de alanlara çıksak diyorum. Türk-İş’in tarihi açısından önemli bir gündü” dedi.

İşçiler Aşılanacak

Pandemi döneminde büyük mücadele veren sağlık çalışanlarına teşekkür eden Atalay, Sağlık Bakanlığı ile yaptıkları görüşmede işçilerin aşılamalarını Haziran ayında başlayacağını ve Temmuz ayında tamamlanmasını beklediklerini söyledi. Geçtiğimiz yıl kıdem tazminatı ve kısa çalışma ödeneği ile ilgili büyük bir mücadele verdiklerini söyleyen Atalay, müzakere ve mücadele ile her iki konuda da başarı elde ettiklerini kaydetti.

Sıkıntıları Çözmeliyiz

Kamu işçisi çalışanlarının yaşadıkları sıkıntıları anlatan Atalay, “Kamu işçisini ilgilendiren sözleşme dönemi başlıyor. 650 bin kişiyi ilgilendiren kamu alanındaki sözleşme var. Şu anda Hak-İş ile birlikte toplu sözleşme taslağını hazırlıyoruz. Taşerondan girenlerin sorunları çok büyük. Hala asgari ücretle çalışanlar var. Tayin hakları var. Devasa sorunları var. Sözleşme döneminde yeni bakanımızla görüşme yapacağız. Bu sıkıntıları dile getireceğiz. Eşit işe eşit ücret ile ilgili ciddi sıkıntılar var. Türkiye genelinde 650 bin, Kocaeli’de ise 15 bin işçiyi ilgilendiren sözleşmenin taslağını haziran ayının başında hükümete vereceğiz.

Milletvekillilerinin İş Yerlerinde Örgütlenelim

Kocaeli bir sanayi kenti. Buradaki sıkıntıların boyutu herkesi rahatsız ediyor. Ama buradaki mutluluk herkesi mutlu eder. Kıdem tazminatı geçen yıl rafa kaldırıldı. İnşallah bir daha kapımıza gelmez. Kıdem tazminatı yoksa sendikaların bir anlamı yok. Çalışanlarla ilgili bir şey yapmak lazım. 650 milletvekilinin içinde en az 200 işveren var. Biz önce bu milletvekillerinin iş yerlerinde örgütlenmeliyiz.

Bizden Korkmayın

10 milyon işçinin olduğu yerde 1 milyon örgütlü insan varsa bunu sorgulamalıyız. Sendikalı olanlar bu koronavirüs döneminde güvence altındaydı. Kayıt altında olmayanlar pandemi döneminde çok ciddi sıkıntılar yaşadık. İşverenler bizden ürkmesin. Örgütlü yerlerde iş kazası yüzde 3 civarında. Örgütsüz yerlerde ise yüzde 97 civarında. Örgütlenmeden ürkmemek lazım. Örgütlü olan iş yerlerine mavi bayrak mı beyaz bayrak mı asılır ama bir şey yapmak lazım” dedi. (Kaynak: ozgurkocaeli.com.tr)

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL