Genel

Bir nöbet günlüğü ve meşakkatli mesleğimiz özel güvenlik görevlisi

Merhaba Özel Güvenlik TV okurlarım… Bugün ”Bir nöbet günlüğü ve meşakkatli mesleğimiz özel güvenlik görevlisi” başlıklı yazıyı kaleme aldım… … Her güvenlik personelinin bir nöbet saati olur, içinde türlü zorlukları..

Bir nöbet günlüğü ve meşakkatli mesleğimiz özel güvenlik görevlisi

Merhaba Özel Güvenlik TV okurlarım… Bugün ”Bir nöbet günlüğü ve meşakkatli mesleğimiz özel güvenlik görevlisi” başlıklı yazıyı kaleme aldım…

Her güvenlik personelinin bir nöbet saati olur, içinde türlü zorlukları olan…

Kimi gelir geçer görmezden gelir bizi, kimi varlığımızla sevinir, ama olası bir olumsuzluk ta herkesin suçlu olarak baktığı tek taraftır özel güvenlik görevlisi
Neredeydin, nasıl olur, ne yaptın, uyuyor muydun? gibi sorularla herkesin dilinde gezersin, bir anda seni hiç fark etmeyen kalabalığın bile gündeminde en zirvede yer alırsın. Kimi zaman sana işini öğretmeye kalkan da çıkar karşına ve sabır testinden geçilirsin.

Bazılarına göre robota bakış açısı ile özel güvenlik görevlisisin uyumaz yada ihtiyaç görmez, dikkati dağılmaz olansın, sıkça karşılaştığımız bir soru var ki bizim cevap veremediğimiz “sen benim kim olduğumu biliyor musun ?” diye başlayan…

İşte bu soruya bu güne kadar gördüğüm en güzel cevabı veren Ahmet Sula abimiz olmuştur, abimiz diyorum çünkü bize bakışı hep bir aile samimiyetiyle olmuştur, yanımızda yer almış ve çalışma hayatımızın yanı sıra özel yaşantımıza da olumlu etki etmiş bir eğitimci, 1. Sınıf Emniyet müdürü, (lütfen araştırın ve mutlaka dinleyin, hayatınıza çok olumlu etkisi olacaktır) kendisine özel güvenlik görevlileri adına teşekkür ederim.

Şu bir gerçek özel güvenlik görevlisi canı pahasına görev aldığı yeri, canını dişine katarak korumaya çalışıyor, çünkü hiçbirimiz, hiçbir zaman olumsuz bir durum yaşansın istemiyoruz.

Evet işte biz bu kadar meşakkatli bir mesleğin mensuplarıyız, evde problemin olur, hastan olur, sen hasta olursun ama herkese tebessüm etmen gerekiyor, ama hastası olanın ilk hedefe koyduğu olursun, yada eşiyle tartışanın, gelip gidenin sataşma yeri, üstüne üstlük mesleği bilmezden ve görmezden geldiği insanların sürekli oturur gördüğü İNSANLARIZ.

Soğuğun jilet kestiği, yerlerin buz tuttuğu, yağmur, kar yada yazın kan ter içinde kalanlarız.

Hava durumu ne olursa olsun devriye atan, gecesinde farklı, gündüzün de farklı psikolojide insanlarla yüz yüze gelenleriz, Özel güvenlik görevlisiyiz, kısaca yaşatmak isterken yaşam mücadelesi verenleriz. Bu sebeple bu uğurda can veren arkadaşlarımızı da saygıyla anıyorum.

Gece ya da tatil günlerinde çalışıyor, herkesin tatil yaptığı ancak güvenliğin en yoğun olduğu yılbaşı, bayram gibi özel günler için plan yapamıyoruz, Evet bizim işimizin gereği bu, ama illa her nöbet sonrası gözler kızarır, ayaklar şişer ve morarmış bir halde yoruluruz, bir olumsuzluk olmadıysa o gün, bu çok tatlı bir yorgunluktur, aşk ile ayrılırız devir teslimden.

 

BİLİYORUZ…

Özel Güvenlik, Gerçek ve tüzel kişilere ait yaşam hakkı, zilyetlik hakkı, işletme yönetimi hakları ve mülkiyet hakkı ile diğer hak ve hürriyetlerin saldırıya uğramaması amacıyla kamu güvenliğini tamamlayıcı mahiyette verilen güvenlik ve koruma hizmetidir, yani sizin için varız beşikten mezara kadar sizinleyiz, güvenli ve sağlıklı bir ortamı sizin için sağlamak ve kişilerin tüm hak ve hürriyetlerinin saldırıya uğramaması için, kamu güvenliğinin bir tamamlayıcı unsuru olarak çalışıyoruz.

Bunun farkında olan elbette çok güzel, şahıs, işveren, kişi ve kurumlar var, diğerlerinin de hak ve hukukunu çiğnemeden hakkımızdaki ön yargılarını yıkmalarını sabırla bekliyoruz. ön yargılarını yıkanların sayıları zamanla azalır diye umuyorum.

Olumsuzluklara rağmen işine aşkla sarılmaya devam eden, bu uğurda bilinçli çalışan tüm özel güvenlik görevlisi arkadaşlarıma sabır ve kuvvet diliyorum…
Sürçü lisan ettiysem affola…

Rabbim, Ramazanı Ramazan gibi yaşayıp, sabırla nefsini terbiye eden, orucunu, namazla ve zekatla kuranla taçlandıranlardan eylesin bizi,
Hayırlı bereketli ramazanlar dilerim…

Mehmet Turgut TAYUZAK

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL