Güncel

Boş kutu yüzünden işten çıkarılan güvenlik görevlisi tazminat kazandı

Gaziantep’te boş karton kutunun bir çalışan tarafınca iş yerinden götürülmesini engellemediği gerekçesiyle işten çıkarılan özel güvenlik görevlisini haklı kabul eden mahkeme, işyerinin tazminat ödemesine karar verdi. Bir güvenlik şirketinde hususi..

Boş kutu yüzünden işten çıkarılan güvenlik görevlisi tazminat kazandı

Gaziantep’te boş karton kutunun bir çalışan tarafınca iş yerinden götürülmesini engellemediği gerekçesiyle işten çıkarılan özel güvenlik görevlisini haklı kabul eden mahkeme, işyerinin tazminat ödemesine karar verdi.

Bir güvenlik şirketinde hususi özel güvenlik vazifelisi olarak çalışan T.Y, şirketteki boş kutunun diğeri bir çalışan tarafınca götürülmesini engellemediği sebebi öne sürülerek işten çıkarıldı.

T.Y, eşyanın bedelsiz bulunduğunu, kendisine o eşyanın korunması için yönerge verilmediğini ve işinde bir ihmalinin bulunmadığını belirterek Aralık 2017’de mahkemeye kıdem ve suç duyurusu tazminatı davası açtı.

Gaziantep 3. İş Mahkemesinde 2 Şubat 2019’da meydana getirilen yargılamada, “boş karton tv kutusunun bir maddi pahasının olmadığı, davacıya bu kutunun saklanması ve korunması istikametinde bir yönerge verilmediği” sebebi öne sürülerek güvenlik görevlisine 8 bin 296 lira kıdem ve suç duyurusu tazminatı ödenmesine hükmedildi.

Patron, “Güvenlik görevlisinin iş arkadaşının iş yerine ilişkin malzemeyi konuta götürmesine göz yumarak doğruluk ve bağlılık kurallarına karşıt hareket etmiş olduğu, misyon yerinde durmadığı, misyonu ifa etmediği, devriye atması gerekirken hatırlatmalara rağmen kulübede arkadaşları ile telefonla oynadığı ve iş akdinin bu sebeplerle haklı nedenle feshedildiğini” savunarak, lokal mahkemenin sonucuna itiraz etti.

– Bölge Adalet sarayı Mahkemesi sonucu hukuka uygun buldu

Gaziantep Bölge İsimli Mahkemesi 14. Hukuk Dairesi, patronun itirazı üstüne belgeyi inceledi.

Meydana getirilen incelemenin akabinde 1 Ekim 2021’de kararını veren daire, birinci aşama mahkemesinin kararının dayandığı kanıtlar ve kanıtların takdirinde bir isabetsizlik bulunmadığına ve kararın biçim ve temel istikametinden hukuka uygun bulunduğuna karar verdi.

– Karar katılaştı

Emekçinin avukatı Abdulkadir Akıllar, kararın kendilerini şad ettiğini belirterek, “Müvekkil oldukça minik bir sebepten tahminen de kusur bile kabul edemeyeceğimiz bir vakadan dolayı haksız bir halde işten çıkarılmıştır ve ortalama 8 bin lira civarında kıdem ve suç duyurusu tazminatı vardı. Bu meblağın da faiziyle beraber ödenmesine karar verdi ve böylece karar katılaşmış oldu.” dedi.

Kaynak: Memurlar

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL