Güncel

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevine Vedat Bilgin atandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan atama kararıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevine Vedat Bilgin getirildi. Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’yle kurulan Çalışma ve Sosyal..

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevine Vedat Bilgin atandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan atama kararıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevine Vedat Bilgin getirildi.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’yle kurulan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına, mükerrer sayıda yayımlanan kararla Vedat Bilgin atandı.

Resmi Gazetede yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesine göre; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı birbirinden ayrılarak, bizim de taleplerimize uygun bir şekilde iki farklı bakanlığa dönüştürüldü. Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı görevine Prof. Dr. Vedat Bilgin, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına görevine ise Derya Yanık atandı. Her iki bakanlığın da devasa sorumlulukları ve iş yoğunluğu dikkate alındığında çalışma hayatına ilişkin talep ve sorunlarımızın daha kısa sürede çözüme kavuşturulması açısından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının yeniden kurulması ve alınan karar sendikamızca memnuniyetle karşılanmıştır.

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’ne göre Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı hizmet birimleri şu şekilde olmuştur:
*Çalışma Genel Müdürlüğü,
*İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü,
*Uluslararası İşgücü Genel Müdürlüğü,
*Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü,
*Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü,
*Bilgi Teknolojileri Genel Müdürlüğü,
*Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı,
*Strateji Geliştirme Başkanlığı,
*Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı,
*Personel Dairesi Başkanlığı,
*Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı,
*Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği,
*Özel Kalem Müdürlüğü.

 

 

– Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin’in öz geçmişi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 22 Eylül 1954’te Bayburt’ta doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Bayburt’ta tamamlayan Bilgin, Hacettepe Üniversitesi Sosyal ve İdari Bilimler Fakültesini bitirdi.

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinde “Şehirleşme ve Sanayileşme İlişkileri” konusunda yüksek lisans çalışmasını, “Türkiye’de Sanayileşme Politikaları ve Demokratikleşme Süreci” adlı çalışmasıyla da İktisat Sosyolojisi alanında doktorasını tamamlayan Bilgin, York Üniversitesinde misafir öğretim üyesi olarak bulundu. Michigan Üniversitesinde “Orta Doğu Toplumlarında Modernleşme Sorunları” konulu uluslararası çalışmada yer aldı.

Vedat Bilgin, Gazi Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesinde Öğretim Üyeliği, TCDD Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Başkanlığı, Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölüm Başkanlığı ve Başbakan Başdanışmanlığı görevlerinde de bulundu.

26. Dönem AK Parti Ankara Milletvekili olan Bilgin, son olarak Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığı ve Sosyal Politikalar Kurulu Başkanvekilliği görevini yürütüyordu.

Çok iyi düzeyde İngilizce bilen Vedat Bilgin, evli ve iki çocuk babası.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL