Güncel

Eğitim kurumlarında özel güvenlik görevlisi şart!

GÜSOD Başkanı Turgay ŞAHAN, eğitim kurumlarında güvenlik sebebiyle özel güvenlik görevlilerinin şart olduğunu söyledi.   İlk ve ortaöğretimdeki 20 milyonu aşkın öğrenci ve 1 milyon 178 bin öğretmen için 2023-2024..

Eğitim kurumlarında özel güvenlik görevlisi şart!

GÜSOD Başkanı Turgay ŞAHAN, eğitim kurumlarında güvenlik sebebiyle özel güvenlik görevlilerinin şart olduğunu söyledi.

 

İlk ve ortaöğretimdeki 20 milyonu aşkın öğrenci ve 1 milyon 178 bin öğretmen için 2023-2024 eğitim öğretim yılı başladı. Üniversiteler ise ekim ayında açılacak. Güvenlik Servisleri Organizasyon Derneği (GÜSOD), eğitim kurumlarındaki özel güvenlik görevlileri ve verdikleri hizmetlerin önemi hakkında açıklamalar yaptı. GÜSOD Başkanı Turgay ŞAHAN, “Aileler, çocuklarının güvenli bir yerde eğitim almasını istiyor. Bu sebeple İçişleri Bakanlığımız ve ilgili genel kolluk birimleri, konuya verdikleri önem nedeniyle bir dizi eğitim ve ön inceleme çalışması yaparak, Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığımızın yönlendirmesiyle bazı çalışmalar başlattı. Ancak artan maliyetler nedeniyle okul yönetimleri, güvenlik konusunda kısıtlamalar yapabiliyor. Bu da güvenli bir ortam oluşmasını engelliyor. Bu zafiyetin önüne geçilebilmesi için güvenlik risk analizinin yapılarak; o eğitim kurumunda kaç güvenlik personelinin istihdam edileceği ve güvenlik kameralarının konulacağı bölgelerin tespit edilerek risk çalışması yapılması, eğitim kurumunun güvenliği açısından çok faydalı olacaktır” dedi.

 

 

Özel güvenlik sektörünün en köklü ve önde gelen sivil toplum kuruluşlarından biri olan Güvenlik Servisleri Organizasyon Derneği (GÜSOD) Başkanı Turgay ŞAHAN, başarılı bir eğitim-öğretim yılı temennisinde bulunarak, eğitim kurumlarındaki güvenlik konularına dikkat çekti. Artan maliyetlerin okul yönetimini zor durumda bıraktığını ve bu nedenle güvenlik hizmetlerinde kısıtlamalar yapabildiğini belirten ŞAHAN, eğitim kurumlarının güvenliğinin sadece fiziksel tehditlerle sınırlı kalmadığını, öğrencilerin güvenli bir ortamda eğitim almalarını sağlamanın da son derece önemli olduğunun altını çizdi.

 

Anne ve babaların çocuklarının güvenli bir ortamda eğitim almasını talep ettiğini ifade eden ŞAHAN, İçişleri Bakanlığı ve ilgili genel kolluk birimlerinin bir dizi eğitim ve ön inceleme çalışması yaparak Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı’nın da yönlendirmesiyle bu yönde çalışmalar başlattığını açıkladı. Ancak bazı eğitim kurumlarında öne çıkan maliyet baskısının, güvenli bir eğitim ortamı oluşmasının önüne geçtiğini söyleyen ŞAHAN, “Bu zafiyetin önüne geçilebilmesi için güvenlik risk analizi yapılmalı. O eğitim kurumunda kaç güvenlik personelinin istihdam edileceğinin ve güvenlik kameralarının konulacağı yerin tespit edilmesi, eğitim kurumunun bulunduğu lokasyonun okul güvenliği açısından risk çalışmasına tabi tutulması çok faydalı olacaktır. Ayrıca eğitim kurumlarında güvenlik sorunlarının belirlenmesi ve okul yönetimi ile özel güvenlik görevlilerinin iş birliği içinde olması da çok önemli” diye konuştu.

 

“EĞİTİM KURUMLARINDAKİ ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİLERİNE EĞİTİMLER VERİLİYOR”

Sektörün tüm alanlarında ihtisaslaşmaya ihtiyaç olduğunun önemini vurgulayan ŞAHAN, “Temel eğitim almış özel güvenlik görevlileri AVM, stadyumlar ve eğitim kurumları gibi her alanda hizmet verebiliyor. Ancak eğitim kurumları özel ihtisas gerektiren alanlar. Çünkü işin bir de psikolojik boyutu var. Eğitim kurumlarında her yaş aralığından öğrencilerin olması nedeniyle daha farklı bir kontrol sistemi ve tecrübe gerektiriyor. Öğrenci psikolojisini fark edebilecek kişilerin eğitim kurumlarında hizmet vermesi gerekiyor ve bu anlamda da alan eğitimlerinin ne kadar önemli olduğunu anlıyoruz. Eğitim kurumlarında hizmet veren özel güvenlik görevlilerinin hem öğrenci ve veliyi hem de okulun çevresi tanıması nedeniyle azami ölçüde aynı kişiler olması gerekiyor. Bu nedenle de eğitim kurumlarında yeterliliği belgelenmiş özel güvenlik görevlilerinin istihdam edilmesi gerekiyor. GÜSOD üyesi özel güvenlik şirketleri, eğitim kurumlarında daha yetkin ve daha tecrübeli özel güvenlik görevlileri ile özel güvenlik hizmeti veriyor. Okullarda özellikle küçük çocukların kaçırılması gibi bir tehlike de söz konusu olabiliyor. Dolayısıyla da bu konuya çok dikkat ediyoruz. Okul yönetimiyle irtibata geçiyoruz ve öğrencilerin kimler tarafından alınıp bırakılacağı konusuna özen gösteriyoruz. Öğrenciler ve personel dâhil olmak üzere, giriş çıkış yapanlara çok dikkat ediyoruz. GÜSOD üyesi özel güvenlik şirketleri, bütün alanlarda, istihdam ettikleri özel güvenlik görevlilerine hizmet alanlarına göre eğitimler veriyor. Eğitim kurumlarında görev yapacak özel güvenlik görevlileri, velilerle ve öğrencilerle nasıl iletişim kurmaları gerektiğine dair hem yüz yüze hem de online olarak eğitimler alıyor” dedi.

 

 

“TURNİKE SİSTEMİ, GÜVENLİK AÇISINDAN OLDUKÇA FAYDALI”

Hizmet verdikleri tüm eğitim kurumlarına turnike sisteminin getirilmesini önerdiklerini ancak bu konunun okul yönetiminin inisiyatifinde olduğunu bildiren ŞAHAN, “Turnike sistemi oldukça faydalı. Bu sayede okula giriş çıkış yapan öğrencilerin kimliği belirleniyor. Aynı zamanda okul sistemine bilgi verildiği için de kolayca takip edilebiliyor. Öte yandan okullarda gece hırsızlık olaylarıyla karşılaşılabiliyor. Hizmet verdiğimiz eğitim kurumlarının çoğunda gece vardiyasında az sayıda özel güvenlik görevlisi bulunuyor. Dolayısıyla bu sayı, tüm kampüsün güvenliğini sağlamak için yeterli olamayabiliyor. Hırsızlıkların önüne geçmek için alarm ve kamera sistemleri kurulması konusunda eğitim kurumlarına tavsiyelerde bulunuyoruz. Bu gibi olumsuz durumların önüne geçilmesi için eğitim kurumlarında yeterli sayıda özel güvenlik görevlisi istihdam edilmesi gerekiyor. Bu da maliyetlerin artması anlamına geliyor ve okul yönetimini zorluyor. Ayrıca kamera sistemlerinin kurulması, alarm izleme merkezleriyle iletişim halinde olunması da gerekiyor” diye konuştu.

 

“ÇEVRESEL TEHDİTLER EĞİTİM KURUMLARININ GÜVENLİĞİNİ TEHDİT EDİYOR”

Okulun fiziki sınırları dışındaki yasaklı madde satıcıları, öğrenci okuldan çıktıktan sonra ya da girerken meydana gelebilecek olumsuz eylemler gibi çevresel tehditlerin de bulunduğunu belirten ŞAHAN, “Yerel kolluk kuvvetleriyle belki de bölgedeki zabıta veya belediye ile iş birliği yaparak bu tarz durumların önüne geçilebilir. Büyükşehirlerde bu olaylarla çok daha fazla karşılaşılsa da küçük şehirlerde de aynı riskler bulunuyor. Hizmet verdiğimiz ya da güvenliklerini sağladığımız kişiler çocuklar. Onlara bunu hissettirmeden, uzaktan bakan bir gözle yapmak zorundayız. Bunu yaparken de kameralar, alarm izleme merkezleri gibi başka imkânlardan yararlanmak durumundayız. Tabii biz güvenlik derken çocuklar arasında yaşanacak çatışmalardan, dış etkilerden, okula izinsiz ve kontrolsüz giriş çıkış yapılmasından bahsetmiyoruz sadece. Bunların dışında can ve mal güvenliği kapsamında deprem, yangın ya da su baskını gibi durumlar meydana gelebilir. Özel güvenlik görevlilerinin, tüm bu olaylar konusunda eğitimli olması gerekiyor” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL