Güncel

Ergün ATALAY, Sendikal Örgütlülüğe Sahip ve Devlete Karşı Yükümlülüklerini Yerine Getiren İşletmelere Beyaz Bayrak Verilecek

Vergisini ve sigorta primlerini zamanında ödeyen, sendikal örgütlenmeye engel olmayan, kayıtdışı çalışmayan işyerlerini ödül olarak verilen “Beyaz Bayrak” uygulaması resmen başladı. Törende konuşan TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY, sendikal örgütlülüğe..

Ergün ATALAY, Sendikal Örgütlülüğe Sahip ve Devlete Karşı Yükümlülüklerini Yerine Getiren İşletmelere Beyaz Bayrak Verilecek

Vergisini ve sigorta primlerini zamanında ödeyen, sendikal örgütlenmeye engel olmayan, kayıtdışı çalışmayan işyerlerini ödül olarak verilen “Beyaz Bayrak” uygulaması resmen başladı.

Törende konuşan TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY, sendikal örgütlülüğe sahip ve devlete karşı yükümlülüklerini yerine getiren işletmelere artık Beyaz Bayrak verileceğini söyledi.

Türkiye’de sendikalı işçi oranının yüzde 14 civarında olduğuna dikkati çeken ATALAY, düşük olan bu oranın Türkiye’ye ve Türk çalışma hayatına yakışmadığını dile getirdi.

Bakan Bilgin, uzun yıllardır işçi ve işveren kesimiyle Beyaz Bayrak uygulamasını hayata geçirme ideallerinin olduğunu belirterek, “Bu, 10 yılı aşkın süredir konuştuğumuz bir şeydi. Bunu uygulamak bize nasip oldu. Beyaz Bayrak ‘düzgün iş’ diyor. İşveren, ‘ben işimi düzgün yapıyorum’ diyor. Bu iddia fevkalade önemli ve değerli. Ben bütün işletmelerin bu iddiaya sahip çıkmasını istiyorum. Biz bakanlık olarak düzgün işletmelerle yolumuza devam etmek istiyoruz.” dedi.

Üzerinde ‘Düzgün İş Örgütlü İşyeri’ ifadesi yer alan ilk beyaz bayrak ödülleri 20 işletmeye verildi.

Ödül alan işletmelere beyaz bayrakları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Özgür Burak Akkol ve Türk-İş Başkanı Ergün Atalay tarafından törenle verildi.

 

İŞÇİ BAŞINA 100 TL
Beyaz Bayraklı işletmeler, diğer işletmelere göre devletle olan tüm işlemlerinde bir adım öne geçecek. Daha da önemlisi sosyal güvenlik destek primine ilave 1 puan indirim uygulanarak indirim oranı yüzde 5’ten yüzde 6’ya çıkarılacak.

Bu desteğin karşılığı çalıştırılan her bir işçi başına, maaş düzeyine göre 100 TL ila 750 TL arasında değişecek.

İşletmelerin Beyaz Bayrak Ödülü alabilmesi için şu şartlar gerekiyor:

* Kayıtlı istihdam,

* İdari para cezası almamış olmak,

* İş yerinde toplu iş sözleşmesi olması,

* 50 ve üzerinde çalışanı bulunması,

* SGK prim borcu olmaması,

* İş sağlığı ve güvenliği koşullarını yerine getirmesi,

* İşletmede iş kazası yaşanmaması.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL