Özel Güvenlik Sendika

Güvenlik İş Sendikasından, Vakıfbank PYS Güvenlik A.Ş. toplu iş sözleşmesi süreci hakkında duyuru yayınlandı

Türk-İş’e bağlı Güvenlik İş Sendikasından Vakıfbank PYS Güvenlik A.Ş. toplu iş sözleşmesi süreci hakkında duyuru yayınlandı. Yayınlanan duyuruda, ”İlgili işveren yetkilileri ile gerçekleşen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde 3 oturum neticesinde..

Güvenlik İş Sendikasından, Vakıfbank PYS Güvenlik A.Ş. toplu iş sözleşmesi süreci hakkında duyuru yayınlandı

Türk-İş’e bağlı Güvenlik İş Sendikasından Vakıfbank PYS Güvenlik A.Ş. toplu iş sözleşmesi süreci hakkında duyuru yayınlandı.

Yayınlanan duyuruda, ”İlgili işveren yetkilileri ile gerçekleşen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde 3 oturum neticesinde İşveren yetkilileri tarafından son oturumda 01.01.2021 tarihinde başlamak üzere 1 yıl süreli ve yüzde 5, yüzde 5 , olmak üzere yılda yüzde 10 maaş zammı dışında teklif verilmemiştir, hiçbir sosyal hak ve yan ücret, ikramiye vs. kabul etmeyen işveren yetkilileri ile anlaşmaya varılamamıştır” denildi.

Sendikanın resmi web sitesinden yayınlanan yazının devamında;

Ülkemizde VakıfBank’ın güvenlik hizmetlerini yürütmekte olan PYS Güvenlik Anonim Şirketi bünyesinde çalışmakta olan özel güvenlik işçileri adına Güvenlik-İş Sendikamız örgütlenme çalışmalarını 29.01.2020 tarihinde başarıyla tamamlamıştır.

VakıfBank PYS Güvenlik A.Ş. 21.02.2020 tarihinde İstanbul Anadolu 4. İş Mahkemesinde tarafımıza gelen yetki belgesine itiraz davası açmıştır.

Sendikamız sürecin uzamaması için konuyu Konfederasyonumuz TÜRK-İŞ yönetimine taşımıştır, ve süreç içerisinde Sendikamız davayı kazanmış işveren tarafından da süreç uzatılmayarak, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca tarafımıza PYS Güvenlik Hizmetleri Anonim Şirketi’nde işletme toplu iş sözleşmesi yapmaya yetkili olduğunu gösteren yetki belgesi 18.08.2020 tarihinde tarafımıza ulaşmıştır.

Sendikamız PYS Güvenlik Anonim Şirketi ile özel güvenlik görevlilerinin hak, sorumluluk ve menfaatlerinin iyileştirilmesi amacı ile 28.09.2020 tarihinde görüşmelere başlamıştır.

Sendikamız Güvenlik-İş , TİS görüşmelerine başlamadan önce tüm üyelerimizi kısa mesajla bilgilendirerek görüş ve önerileri alarak hep birlikte Toplu İş Sözleşmesi taslağı hazırlıkları için sizlerden gelen önerileri de katarak ve sahada yüz yüze görüşmeler yaparak, bizzat sendikamıza gelen üyelerimizle birlikte toplu iş sözleşmesi taslağını oluşturduk..

Sendikamız bugüne kadar olduğu gibi, bu sözleşme sürecinde de sosyal diyalog anlayışını terk etmemiş, çalışma hayatını tehdit eden uzlaşmaz bir tavır sergilememiş ve sözleşmenin masada sonuçlanması için elinden gelen çabayı göstermiş olup, TİS masasında görüşmelerde de bir üyemizin görüşlerini açıkça paylaştırdık, Güvenlik-İş Sendikası olarak üyelerimizin hak ve menfaatlerini korumak için mücadelemizi verdik.

İlgili işveren yetkilileri ile gerçekleşen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde 3 oturum neticesinde İşveren yetkilileri tarafından son oturumda 01.01.2021 tarihinde başlamak üzere 1 yıl süreli ve yüzde 5, yüzde 5 , olmak üzere yılda yüzde 10 maaş zammı dışında teklif verilmemiştir, hiçbir sosyal hak ve yan ücret, ikramiye vs. kabul etmeyen işveren yetkilileri ile anlaşmaya varılamamıştır.

TİS görüşmelerinde VakıfBank bünyesinde PYS Güvenlik A.Ş’de çalışan değerli üyelerimiz adına gerekli tüm mücadeleyi verdik, Sendikamız içerisinde yıllarca VakıfBank bünyesinde çalışan arkadaşlarımız olduğunu da unutmamalıyız, Konfederasyonumuz TÜRK-İŞ Yönetimi de süreci yakinen takip etmiştir ve görüşmeler yapmıştır, ancak buna rağmen anlaşma sağlanamamış olup teklifimizin yüksek bulunduğu söylenmiştir.

Güvenlik-İş Sendikamızın hazırlıkları sunduğu taslak metninde mevcuttur, görüşmelerde örgütlü olduğumuz ve TİS imzaladığımız diğer iş yerleri de örnek gösterilmiştir, ancak işveren yetkilileri tarafından verilen teklifi kabul etmemiz mümkün değildir.
Yaşanan uyuşmazlık üzerine konu Resmi Arabulucuya intikal etmiştir.

Resmi Arabulucu da görev süresi içerisinde taraflar arasında herhangi bir uzlaşma sağlayamamış ve ilgili konu Yüksek Hakem Kuruluna TİS’in çözülmesi için başvurulmuştur.

Öncelikle bilinmesi gereken şudur. TİS teklif taslağında, sözleşmenin yürürlük süresi dahil olmak üzere hiçbir konuda anlaşma sağlanamamıştır. Bu husus resmi arabulucu raporu ile sabittir.

YHK’ya gönderilen TİS teklif taslağında, bizim istediğimiz sözleşmenin başlangıç tarihi 01.01.2020 tarihidir.

Bu madde sendikamızın üzerinde durduğu en önemli maddedir. Şirket ile yapılan görüşmelerde bu konu üzerinde ciddi tartışmalar yaşanmıştır. Sendikamız YHK başvuru formunda da bu durumu dip not olarak YHK’ya bildirmiş, İşçilerin hak kaybına uğramaması için sözleşmenin başlangıç tarihini yetki tespit tarihine çekilmesi gerektiğini özellikle belirtmiştir.

Ancak YHK yetki tespitine yönelik itiraz olması halinde sözleşme başlangıç tarihini yetki tespit tarihine değil, yetkinin alındığı tarihte başlatmaktadır. İhaleli olmayan tüm özel sektör işyerleri için de bu şekilde karar vermektedirler.

Buna ilişkin benzer durum YSS ÖZEL GÜVENLİK HİZMETLERİ A.Ş bünyesinde de yaşanmıştır. Söz konusu işyerinde de şirket itiraz etmiş, dava sendikamız lehine sonuçlanmış, anlaşmazlık çözüme kavuşmayınca TİS Teklif Taslağı YHK’ya gitmiştir. YHK TİS başlangıç tarihini yetki tespit tarihine değil, yetki belgesinin alındığı tarihe çekmektedir.

Bu durum bu sözleşmeye özgü değildir. YHK için bir ilke kararı haline gelmiştir. YHK kararları zaman zaman beklentilerin çok uzağında kalsa da sonuç olarak kararları kesindir. Taraflar bu kararlara uymakla yükümlüdür.

Ancak tüm üyelerimiz bilmelidir ki; sendikamız bu hususta yapılması gereken her şeyi yapmıştır, yapmaya da devam etmektedir. Örgütlenme sürecinden , sözleşmenin imza tarihine kadar her alanda mücadele yaşanmıştır, bu bizim için bir başlangıçtır. İlk sözleşme olmasına rağmen, ilkesel olarak önemli haklar elde edilmiştir.

YHK’da Konfederasyonumuz TÜRK-İŞ temsilcilerinin verdiği bilgiye göre TİS imzalanmış olup, TİS resmi olarak Sendikamıza ulaşınca web sitemizden resmi olarak paylaşılacaktır.

Sosyal medya mecralarında örgütlenme sürecinin başladığı andan itibaren ve TİS’in YHK’da imzalanmasının duyulmasının ardından , belli kişilerin Sendikamız hakkında iftira ve karalamalarına üzülerek şahit oluyoruz, kanundan bir haber olan ve amaçları birlik ve beraberliği zedelemek olan bu kişilerin yapmış oldukları paylaşımların ve yazılanların gerçeği yansıtmadığı şeffaflıkla açıkladığımız tüm süreç içerisinde açıkça ortadadır.

Gücünü üyeleri özel güvenlik görevlilerinden alan, geçmişten günümüze verdiği mücadelelerle kamuoyu ve özel güvenlik görevlileri tarafından bilinen, sektör ve özel güvenlik görevlileri için çalışan ve özel güvenlik görevlilerinin yönettiği sendikanın adıdır Güvenlik İş Sendikası…

Kamuoyunun bilgisine saygı ile duyurulur..

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL