Güncel

İçişleri Bakanlığı ile YÖK arasında, özel güvenlik eğitimi protokolü imzalandı.İşte detaylar…

İçişleri Bakanlığı ile Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı arasında, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’ın katılımıyla özel güvenlik eğitim programları konusunda iş birliği protokolleri imzalandı. İçişleri Bakanı..

İçişleri Bakanlığı ile YÖK arasında, özel güvenlik eğitimi protokolü imzalandı.İşte detaylar…

İçişleri Bakanlığı ile Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı arasında, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’ın katılımıyla özel güvenlik eğitim programları konusunda iş birliği protokolleri imzalandı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, YÖK Beyaz Salon’da düzenlenen imza töreninde, özel güvenliklerin eğitimi konusundaki protokollerden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

 

Soylu, özel güvenliklere yönelik eğitimlerle ilgili iş birliğinin de önemine işaret ederek, “Özel güvenlik sektörü, bugün itibarıyla 1627 özel güvenlik şirketi, 499 özel güvenlik eğitim kurumu, 79 alarm izleme merkezi, özel güvenlik izni almış 98 bin yerdeki 756 bin özel güvenlik çalışanıyla ciddi bir kapasite barındıran ve her geçen gün daha da büyüyen bir sektör.” bilgisini paylaştı.

Bugüne kadar özel güvenliklere hizmet kalitesini artıran eğitimler verildiğini ifade eden Soylu, şöyle konuştu:

“Özel güvenlik eğitim kurumlarında temel ve yenileme eğitimlerinde, üniversitelerin koruma ve güvenlik programı bulunan meslek yüksekokullarında uygulanan programların, günün şartlarına uygun olarak güncel hale getirilmesi ayrıca özel güvenlik görevlilerine, görev yaptıkları alanlara göre alan ve branş eğitimlerinin daha yüksek standartta verilmesi temel hedefimizdir. Bununla ilgili olarak bir proje hazırlandı, ihtiyaçlar tespit edildi ve bu çerçevede Yükseköğretim Kurulu ile özel güvenlik eğitimleri iş birliği protokolü hazırlandı.”

“Öğrenime devam edenler ile yeni açılacak okulların akredite edilmesi sağlanacak”

Bakan Soylu, bu protokol çerçevesinde oluşturulacak komisyon tarafından özel güvenlik eğitiminde uygulanan ders müfredatı ile eğitim içeriklerinin yeni mevzuata uygunlukları ve güncelliğinin kontrol edileceğini belirterek, şunları kaydetti:

“Özel güvenlik sektörüne yönelik programları bulunan okullara eğitim desteği sağlanacak. Ayrıca, halihazırda öğrenime devam edenler ile yeni açılacak okulların, protokol kapsamında yapılacak çalışma sonrası belirlenecek kriterlere ve standartlara uygun olduklarının Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı tarafından akredite edilmesi sağlanacaktır.”

Destekleri için YÖK ile Ankara Üniversitesine teşekkür eden ve protokollerin hayırlı olmasını dileyen Soylu, “Yarın da mülki idare amirlerimizle ilgili yine bir eğitim protokolü imzalayacağız.” dedi.

Özel güvenlik programlarının içerikleri güncellenecek

Erol Özvar, ikinci protokolün İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü ile imzalanan, özel güvenlik sektörünün ihtiyaç duyduğu personel yetiştirilmesine yönelik olarak sağlanacak özel güvenlik eğitimi programı olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Bu ön lisans programı, çağımızda gittikçe önemli bir sektör haline gelen özel güvenlik alanında hem bir program güncellenmesi hem de programların standartlaştırılması adına önemli bir başlangıçtır. Protokol sayesinde, özel güvenlik alanında faaliyet gösteren programların içeriklerinde bir güncelleme sağlanacak ve böylece Emniyet Genel Müdürlüğü ile iş birliği halinde programların özellikle güncel mevzuata uygunluğu sağlanmış olacaktır.”

Konuşmaların ardından Bakan Soylu ve YÖK Başkanı Özvar,  özel güvenlik eğitimlerini kapsayan “İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü ile Yükseköğretim Kurulu Arasında İş Birliği Protokolü”nü imzaladı.

Programa, İller İdaresi Genel Müdürü Selçuk Aslan, Muhtarlar Konfederasyonu Başkanı Bekir Aktürk, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, akademisyenler, İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) ve YÖK’ten çok sayıda davetli katıldı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL