Güncel

Kadınlar daha fazla mesai yapıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Planlama Ajansı, özel güvenlik görevlileriyle ilgili bir araştırma yaptı. Sektörde üniversite mezunu kadınların sayısının erkeklere oranla daha fazla olduğunun belirlendiği araştırmaya göre, kadınların yüzde 36’sı üniversite mezunu…

Kadınlar daha fazla mesai yapıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Planlama Ajansı, özel güvenlik görevlileriyle ilgili bir araştırma yaptı.

Sektörde üniversite mezunu kadınların sayısının erkeklere oranla daha fazla olduğunun belirlendiği araştırmaya göre, kadınların yüzde 36’sı üniversite mezunu. Aynı konumda olan erkeklerin yüzde 27.4’ü üniversite, yüzde 67.5’i liseden mezun oldu. Güvenlik görevlisi kadınların yüzde 60’ının, erkek güvenlik görevlilerinin ise yüzde 55.3’ü fazla mesaiye kalıyor. Araştırmaya katılanlara cinsiyetin meslek için bir avantaj ya da dezavantaj oluşturup oluşturmadığı soruldu. Kadınların yüzde 61.5’i meslekte erkeklerin tercih edilmesini dezavantaj olarak yorumluyor. Kadınların yüzde 40.8’i ise kadın olmanın dezavantaj olmadığını düşünüyor.

Yalnız ve asosyaller

Anket verilerine göre sağlık sorunu olan çalışanların oranı yüzde 67.7. Güvenlik görevlilerinin karşılaştıkları sağlık sorunları değerlendirildiğinde uzun süre ayakta kalma nedeniyle nasır problemleri yaşayanların oranı yüzde 48.7, uzun süre yalnızlık ve çalışma koşullarının verdiği psikolojik problemler yaşayanların oranı yüzde 39.2, iskelet sistemi ve duruş bozuklukları yaşayanların oranı yüzde 27.7, varis-kalp ve damar rahatsızlıkları yaşayanların oranı yüzde 15.7. Araştırmayşa katılan silahlı güvenlik görevlilerinin yüzde 40.3’ünün uzun süre yalnızlık ve asosyal çalışma koşulları nedeniyle psikolojik rahatsızlıklar yaşadığını ifade etti. Özel güvenlik görevlilerinin yüzde 69’u özel güvenliğin başka insanlar tarafından meslek olarak görülmediğini, yüzde 66.7’si mesleğin olumsuz bir imaja sahip olduğunu belirtmektedir.(Kaynak Milliyet GÜLDEN ÇOKTAN İstanbul)

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL