Güncel

LOOMİS Güvenlik Hizmetleri A.Ş’ de işten çıkartılan özel Güvenlik İşçileri için karar verildi

LOOMİS Güvenlik Hizmetleri A.Ş.’de çalışan ve haksız hukuksuz ve sendikalaşmanın önüne geçmek amacıyla işten çıkaran özel güvenlik görevlileri için mahkemeden Sendikal Tazminat Kararı çıktı. Türk-İş’e bağlı Güvenlik-İş Sendikasının resmi web..

LOOMİS Güvenlik Hizmetleri A.Ş’ de işten çıkartılan özel Güvenlik İşçileri için karar verildi

LOOMİS Güvenlik Hizmetleri A.Ş.’de çalışan ve haksız hukuksuz ve sendikalaşmanın önüne geçmek amacıyla işten çıkaran özel güvenlik görevlileri için mahkemeden Sendikal Tazminat Kararı çıktı.

Türk-İş’e bağlı Güvenlik-İş Sendikasının resmi web sitesinden yayınlanan haberde;

SENDİKA KARŞITI LOOMİS’E CEVAP TÜRK YARGISINDAN GELDİ

İlklerin sendikası Güvenlik-İş olarak, uluslararası alanda organizasyonu olan ve ülkemizde yaklaşık 1000’den fazla çalışanı ile faaliyetlerini sürdüren LOOMİS Güvenlik Hizmetleri A.Ş.’de başlatmış olduğumuz örgütlenme çalışmalarını başarıyla sonuçlandırmamız üzerine Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına toplu iş sözleşmesi yapmak adına gerçekleştirdiğimiz yetki tespiti başvurumuz, bakanlığın 22.02.2019 tarihli yetki tespiti yazısıyla olumlu sonuçlanmış ve tarafımıza yasanın aradığı gerekli çoğunluğun sağlandığı bildirilmişken, LOOMİS tarafından sırf işyerinde Toplu İş Sözleşmesi olmaması için tamamen haksız ve kötü niyetli bir şekilde almış olduğumuz yetki tespitine itiraz edilmiş ve sendikal örgütlenmenin başını çeken 50 ye yakın üyemizi işten çıkarmışlardı.

Yapılan tüm hukuksuzluğa ve haksızlığa karşı sessiz kalmayıp sendikamız Hukuk Müşaviri Av. Levent ATABAY tarafından 16.03.2019 tarihinde basın açıklaması yapılmış Türk İşçi Hareketine ve Anayasal Hakkımız “Sendikal Haklara” olan tutumlarını acilen değiştirmesini aksi takdirde yapılanlara karşı mücadelemizin daha sert olacağını belirtmiştik.

https://www.guvenlikis.org.tr/haksizliga-dur-demek-icin-sahaya-indik-one-minute-loomis-372

Yaşanan tüm bu süreçlerden sonra sendikal tazminat talepli işe iade davalarının görüldüğü İstanbul 28. İş Mahkemesi tarafından tüm işçilerin işe iadesine ve LOOMİS şirketi tarafından Sendikal Tazminat ödenmesine karar vermiştir. İlk derece Mahkemesi kararına karşı istinaf kanun yoluna başvuran LOOMİS şirketine bir kötü haber de davanın görüldüğü üst mahkeme olan İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 31. Hukuk Dairesinden geldi. Üst mahkeme ilk derece mahkemesinin sendikal tazminata hükmederek vermiş olduğu işe iade kararlarını kesin olarak onanmasına karar vermiştir. Böylelikle LOOMİS şirketinin sendika karşıtı uygulamaları üst mahkeme kararıyla kesinleşmiştir.

Üst Mahkeme Kararında; “Netice olarak, davacının 2 yıldan fazla bir süre ile davalı işveren bünyesinde “Güvenlik Görevlisi (Silahlı)” pozisyonunda çalıştığı, davalı şirketinin işletmesel gereklerin kapsamı ve içeriği, bu kapsamda hangi işlerin ortadan kalktığı veya hangi birimlerde küçülme gerektiği, hangi işçilerin işgücü fazlalığı haline geldiği, feshin son çare olması kapsamında herhangi bir tedbir alınıp alınmadığı gibi feshin geçerliliğini ispata yönelik hususların somut ve denetime elverişli deliller ile ortaya konulamadığı, davalı tarafından sunulan ücret bordrolarına göre, davacı işçinin sürekli şekilde fazla mesai ücreti tahakkuk ettirildiği tespit edilmektedir. Davacı işçinin fazla mesai yaptığı göz önüne alındığında hizmetine ihtiyaç duyulmama savunmasına üstünlük tanınmasının mümkün olmadığı, davalı şirkette sendikal örgütlenme çabasının olduğu, davalıya ait işyerlerinde iş sözleşmesi feshedilen işçilerin sendikalı olması, tanıkların sendikal örgütlenme aşaması ve fesih sürecine ilişkin açık anlatımları, sendikaya fesihten önce ve sonra üye olan işçi sayısı ile üyelikten çekilen işçi sayısı ile tüm dosya kapsamı birlikte değerlendirildiğinde feshin sendikal nedenlerle yapıldığı sonuç ve kanaatine varılmıştır.” Gerekçelerine yer vermiştir.

LOOMİS Yöneticileri Sendikal Hakların Engellenmesi Suçundan Yargılanıyor…

Sendikamız Hukuk Müşavirliğini yürüten Av. Levent ATABAY önderliğindeki Atabay & Kaya Hukuk bürosu tarafından LOOMİS yöneticileri tarafından üyelerimize yapılan sendikal sebepli işten çıkarmalardan kaynaklı Ankara, İstanbul, Kocaeli ve Aydın illerinde Türk Ceza Kanunu 118’nci madde Sendikal Faaliyetlerin Engellenmesi kapsamında suç duyurularında bulunulmuş Aydın 1. Asliye Ceza Mahkemesi, Kocaeli 3. Asliye Ceza Mahkemesi ve Bakırköy 51. Ceza Mahkemesinde LOOMİS şirket yöneticileri hakkında ceza davası açılmış ve yargılanmalarına devam edilmektedir.

Sendikal faaliyetlerin engellenmesi hem Türk Ceza Kanunu’na göre cezayı gerektiren bir suç hem de sendikal faaliyetleri sebebiyle işten çıkarılan işçinin, herhangi bir şarta bağlı olmaksızın 1 yıllık maaşı tutarında Sendikal Tazminat alma hakkı bulunmaktadır.

Güvenlik ve Savunma İşçileri Sendikası ve Hukuk Müşavirliğimiz çalışma hayatından kaynaklı her türlü sorun için tüm üyelerimizin ve Özel Güvenlik Görevlilerinin yanında olacağının sözünü vermiş ve bu zamana kadar da bu sözü sonuna kadar gerektiği gibi tutmuştur. İşverenlerin baskısına karşı her zaman yanınızda Güvenlik İş Sendikası bütün gücüyle yer alacaktır. Yaşadığımız ve yaşattığımız hukuk zaferleri de bunun göstergesidir.

Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur.

Güvenlik ve Savunma İşçileri Sendikası
Genel Yönetim Kurulu

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL