Güncel

Metrodaki güvenlik zafiyetine ihmal davası

Metroda kadın yolculara bıçak çekerek dehşeti yaşatan Emrah Yılmaz’ın davası devam ederken yeni bir dava daha açıldı. “Elinde bıçakla nasıl metroya girdi”, “Olay yerinde güvenlik açığı mı vardı” soruları güvenlik..

Metrodaki güvenlik zafiyetine ihmal davası

Metroda kadın yolculara bıçak çekerek dehşeti yaşatan Emrah Yılmaz’ın davası devam ederken yeni bir dava daha açıldı. “Elinde bıçakla nasıl metroya girdi”, “Olay yerinde güvenlik açığı mı vardı” soruları güvenlik görevlisine açılan davayla yanıt buldu. Savcılık, “Yolcuların can ve mal güvenliğini sağlama konusunda görevinin gereklerini yapmakta ihmal gösterdi” dedi. “Görevi ihmal” suçundan 1 yıla kadar hapsini talep etti.

İstanbul’da Kadıköy-Tavşantepe metrosunda tartıştığı kadın yolculara bıçak çeken Emrah Yılmaz’ın dehşeti yaşattığı olayın ardından ikinci bir dava açıldı. Yılmaz hakkında yargılama sürerken, olayda en çok konuşulan noktalardan biri olan güvenlik zafiyetiyle ilgili İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturmasını tamamladı. “Elinde bıçakla nasıl metroya girdi”, “Olay yerinde güvenlik açığı mı vardı” soruları Başsavcılığın titiz çalışması sonrası yanıt buldu.

 

MAĞDUR KADIN ŞİKAYETÇİ OLDU

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianameye göre, 24 Kasım 2021 günü Kadıköy-Tavşantepe metro hattındaki Huzurevi durağından metroya binen Emrah Yılmaz Nilgün Mihdiye Damgacı ile kızı Seda Damgacı’ya saldırdı. Olay hafızalara kazınırken anne Damgacı “metroya bıçakla girerek güvenlik zafiyetine neden olan görevlilerden şikayetçiyim” dedi.

 

GÜVENLİK GÜVEN VERMEDİ

Soruşturma kapsamında kamera görüntüleri titizlikle izlendi. Saldırgan Emrah Yılmaz’ın üzerinde bulunan bıçakla Huzurevi metro istasyonunda önce turnikelerden ardından da dedektörden geçip metroya bindiği belirlendi. Saldırganın geçiş yaptığı sırada kapı dedektörünün sinyal verdiği ve sinyal üzerine gerekli işlemleri yapması gereken güvenlik görevlisinin yerinde olmadığı ve işlem yapmak için durdurmaması da dikkat çekti. Dahası Okan B. olduğu belirlenen güvenliğin turnikelerin yanında elinde bulunan cisimle meşgul olduğu masasının üzerinde veya elinde el dedektörü de bulundurmadığı ortaya çıktı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL