Güncel

ÖGED; Özel Güvenlik Eğitim Kurumlarının, KDV Oranı Düşürülmesi İstemiyle Başvuruda Bulundu

Özel Güvenlik Eğitim ve Dayanışma Derneği (ÖGED), Özel Güvenlik Eğitim Kurumlarının KDV oranın düşürülmesi konusunda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne başvuruda bulunarak çözüm talep etti. Söz konusu Başvuruda; ”ÖGED, 15..

ÖGED; Özel Güvenlik Eğitim Kurumlarının, KDV Oranı Düşürülmesi İstemiyle Başvuruda Bulundu

Özel Güvenlik Eğitim ve Dayanışma Derneği (ÖGED), Özel Güvenlik Eğitim Kurumlarının KDV oranın düşürülmesi konusunda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne başvuruda bulunarak çözüm talep etti.

Söz konusu Başvuruda; ”ÖGED, 15 Haziran 2022 tarihinde kurulan ve özel güvenlik eğitimleri, kursları, özel güvenlik firmalarının ve özel güvenlik görevlilerinin sorunlarının çözümüne yönelik çalışmalar yapan bir sivil toplum kuruluşudur.

5188 sayılı Kanun kapsamında eğitim hizmeti veren ve özel güvenlik yetiştiren eğitim kurumları için uygulanan KDV oranının %18 olduğu belirtilmektedir. Bu durum, özel güvenlik görevlisi adaylarının maddi anlamda meslek sahibi olma yolunda ilerlerken KDV yükünü de karşılamak zorunda kaldıkları anlamına gelmektedir. Oysa ülkemizdeki diğer eğitim kurumlarının tamamı için KDV oranı %8’dir, hatta sürücü kursları dahil olmak üzere %8 KDV oranı uygulanmaktadır.

ÖGED, bu durum karşısında özel güvenlik eğitim kurumları için uygulanan KDV oranının %8 düşürülmesi talebinde bulunmaktadır. Bu düşüş, meslek sahibi olma yolunda ilerleyen adayların karşılaştığı mali yükü de hafifletecektir.

Ülkemizde pandemi döneminde dahi, diğer tüm eğitim kurumlarında KDV oranlarının  %1 düşürüldüğü gözlemlenmiştir. Ancak, meslek sahibi olmaya çalışan özel güvenlik adaylarımızın bu düşüşten yararlanamadığını bu çerçeveye dahil edilmediğini belirtmek isteriz.

Bu bağlamda, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne kayıtlı tüm eğitim kurumları adına, konu hakkında talebimizin değerlendirilmesini arz ederiz. Özel Güvenlik Eğitim Kurumları olarak, KDV oranlarının gözden geçirilmesi ve adaylarımızın mali yüklerinin hafifletilmesi için destek beklemekteyiz.

Özel Güvenlik Eğitim ve Dayanışma Derneği adına Başkan Dilek ORAN tarafından yapılan başvurunun değerlendirilmesi beklenmektedir.” denildi.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL