Güncel

Özel güvenliğe gelecek güvenliği

Silahlı veya silahsız yüzbinlerce kişi AVM’lerden site bahçelerine kadar birçok alanda görev yapıyor. Özel güvenlik kuruluşları, işletmelerin haksız rekabet manevralarının önlenmesiyle ve branşlaşmaya yönelik ek eğitimlerle meslekte sürekliliğin sağlanabileceğini söylüyor…

Özel güvenliğe gelecek güvenliği

Silahlı veya silahsız yüzbinlerce kişi AVM’lerden site bahçelerine kadar birçok alanda görev yapıyor. Özel güvenlik kuruluşları, işletmelerin haksız rekabet manevralarının önlenmesiyle ve branşlaşmaya yönelik ek eğitimlerle meslekte sürekliliğin sağlanabileceğini söylüyor.

Alışveriş merkezlerinden hastanelere, konut sitelerinden özel ihtiyaçlara kadar birçok alanda hizmet veren özel güvenlik sektörü işletmeleri, İstanbul Ticaret Odası’nda toplandı. İTO İşletme Destek Hizmetleri Meslek Komitesi’nin düzenlediği ‘Özel Güvenlik Sektörünün Gelecekteki Yeri’ başlıklı toplantıya, özel güvenlik firmalarının yöneticileri, bu alanda eğitim veren kurslar, tesis yönetim kuruluşları ve hukukçular katıldı.

ENTEGRE YAPILANMA GEREK

Toplantının açılışında konuşan İTO Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Doğan Salman, teknolojiyle entegre özel güvenlik sektörü yaklaşımının benimsenmesi gerektiğini söyledi. Sektörle ilgili yasanın 2004’te çıktığını, ancak bugünkü ihtiyaçlar için yeni düzenlemelere ihtiyaç olduğunu belirten Salman, sektörün emeğe dayalı olması sebebiyle eğitimlerin ve standartların önemli olduğunu vurguladı. Salman, “İhtisaslaşma ve alt disiplinlerin geliştirilmesi lazım. Risk analizini, ihtiyaçları, yapay zekayı dikkate alacağımız bir dönemi konuşmalıyız” dedi.

Komite Başkanı Mehmet Ünal’ın yönettiği ilk oturumda konuşmacılar Avukat Recep Tangal, Komite Üyesi Salih Dursun ve Türkiye Kentsel Tesis Yönetim Derneği Başkanı Suat Sandalcı oldu.

YAŞLI AMA TECRÜBELİ

Bu oturumda konuşmacıların dile getirdiği konulardan biri, ileri yaştaki özel güvenlik görevlileri oldu. 40-50 yaşlarındakilerin tercih edilmediğini belirten konuşmacılar, “Ekip içinde bu yaşlardakilerin tecrübesinden de faydalanmak lazım. İlanlarda ve şartnamelerde 18-22 yaş arasındakilere ve 35 yaş üzerindekilere imkan verilmiyor. Bu sebeple 30 yaşın üzerindekiler sertifikaya başvurmuyor. Gençler de bu işi geçici olarak görüyor. Ücret de düşük olunca meslekte fazla durmuyorlar. Bu durum işletmelerin geleceğini etkiliyor” dedi. Sektör temsilcileri, bu problemi çözecek bir öneriyi şöyle dile getirdi: “15 kişilik bir projede 3 kişinin 25 yaş altı, 3 kişinin de 35 yaş üstü olması durumunda denge ve süreklilik sağlanabilir.”

GÜVENCEYLE SÜREKLİLİK

Sektör temsilcileri, çalışanları bu alanda tutabilmek için geçici bir iş değil, güvenli ve sürekli iş güvencesinin sağlanması gerektiğini kaydetti. Bu yönde gerekli olan unsurlar ise şöyle sıralandı:

* Kaliteli eğitim verilmeli.

* Hizmet standartları sağlanmalı.

* Adil ücret politikası uygulanmalı.

* İstihdam devamlılığı sağlanmalı.

HAKSIZ REKABET

Toplantıda, kadro sürekliliğinin sağlanamamasının yanı sıra haksız rekabetin de işletmelerin geleceğini olumsuz etkilediği vurgulandı. Sektör temsilcileri, “Site ve fabrika gibi alanlarda kaliteli personeli olmayanların ve maliyetin altında fiyat verenlerin iş alamaması lazım” dedi.

YARI ZAMANLI ÇALIŞMA

Futbol maçları gibi bin kişinin görevlendirildiği işlerde personel yetersizliğinin had safhaya çıktığını anlatan sektör temsilcileri, “İstanbul’da iki maç birden yapılsa, Bursa’dan, Kocaeli’den otobüslerle özel güvenlik getiriyoruz. Halbuki hafta sonları çalışmayanlar, bir günü ek iş yapabilse hem kendisine hem işletmelere faydası olacak. Bu konudaki sınırlamanın gevşetilmesi lazım” dedi.

EĞİTİM VE BRANŞLAŞMA

İkinci bölümde ise kursların durumu ve branşlaşma ihtiyacı gündeme geldi. Komite Üyesi ve Özel Güvenlik Eğitimcileri Derneği Başkanı Siyami Ergin, Securiteam Özel Güvenlik Kurucusu Uğur Uçar, avukat Adem Gül ve tesis hizmetleri uzmanı Kazım Eladağ, tespitlerini ve önerilerini dile getirdi.

İki hafta süren sertifika eğitiminin her alan için yeterli olmadığını belirten sektör temsilcileri, şunları söyledi: “Her yerde tek tip özel güvenlik görevlisi yerine eğitimlerle branşlaşmış, dolayısıyla uzmanlaşmış personele ihtiyaç var. Bu da standart eğitimin üzerine alınacak ek özel eğitimler ve branşlaşma ile olabilir. Bunun için eğitim kuruluşlarına da bu alana katkısı olacak farklı eğitimleri verme yetkisi tanınmalı.”

SEKTÖRE HAS İŞ KANUNU TALEBİ

Özel güvenlik sektörü temsilcilerinin dile getirdiği konulardan biri, sektöre özel iş kanunu oldu. Fabrikada çalışan normal bir işçi ile orada görev yapan özel güvenlik görevlisinin aynı iş kanunu kapsamında olmasının uygun olmadığını belirten bazı sektör mensupları, “Buradakiler deniz iş kanununa benzer şekilde özel bir kanun kapsamına alınmalı. Bu durum kaliteyi de sürekliliği de destekler” diye konuştu.

Eğitimde kalite artışı için öneriler

* Sertifika kursu katılımını takip için parmak izi kontrol edilmeli.

* Kaliteli eğitim için uzman eğitici sertifikası uygulanmalı.

* KDV yüzde 18’den yüzde 1’e indirilmeli.

* Aynı yerde birden fazla eğitim kuruluşu açılmasına izin verilmemeli, nüfus kotası uygulanmalı.

* Silah ruhsatı almak isteyen diğer vatandaşlara buralarda eğitim alma şartı getirilmeli.

* Branşlaşma için temel sertifika eğitiminin üzerine 30’ar saatlik dal eğitimleri verilmeli.

15 GÜNDE MESLEK TARTIŞMASI

Özel güvenlik sertifikası için kurs hizmeti veren eğitim kurumu sayısının 493 olduğunu belirten sektör temsilcileri, “1.5 milyon kişi sertifika almış, ancak bunun üçte biri bu alanda çalışıyor. Silahsız eğitim 100 saat, silahlı eğitim 120 saat. Üstelik kursa katılımda parmak iziyle kontrol kabul edilmedi. Yaklaşık 15 günlük eğitimle ne kadar meslek kazanılır?” dedi.    HABER: ADEM ORHUN

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL