Güncel

Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı; yenileme eğitimi için idari izin kullandırmayan kurumlara ceza yağdırdı

Özel güvenlik görevlilerinin sorunu haline gelen, Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Denetleme başkanlığı tarafından; özel güvenlik yenileme eğitimlerine katılacak özel güvenlik görevlilerinin idari izinli sayılacağı genelge ile belirtilmişti. Emniyet Genel..

Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı; yenileme eğitimi için idari izin kullandırmayan kurumlara ceza yağdırdı

Özel güvenlik görevlilerinin sorunu haline gelen, Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Denetleme başkanlığı tarafından; özel güvenlik yenileme eğitimlerine katılacak özel güvenlik görevlilerinin idari izinli sayılacağı genelge ile belirtilmişti.

Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı; özel güvenlik görevlilerine yenileme eğitimi için idari izin kullandırmayan kurumlara ceza yağdırdı.

Geçtiğimiz günlerde EGM genelge yayımlayarak özel güvenlik görevlilerinin yenileme eğitiminin mutlaka alması gerektiğinin, özel güvenlik görevlilerine yenileme eğitimi olduğu gün idari izinli sayılması gerektiği genelge ile kamuoyuna duyurmuştu. bu genelgeye aykırı hareket eden kurumlara cezai yaptırım uygulayacağı belirtilmişti.

Emniyet Genel Müdürlüğünün Yayımladığı Genelgede;

Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanunun Uygulanmasına İlişkin Yönetmeliğin ‘’Yenileme Eğitimi başlıklı 34. Maddesinde Yenileme eğitimine katılan özel güvenlik görevlileri ile yöneticilerin hizmet ve iş akitleri devam eder, eğitim süresince özlük haklarından yoksun bırakılamaz.’’ hükmü gereğince yenileme eğitimlerine katılımın ve derslerde devamlılığın zorunlu olmasından dolayı özel güvenlik görevlileri idari izinli sayılmak zorunda olduğu vurgulanmıştır.

Denetimlerde özel güvenlik görevlilerinin yenileme eğitimine gönderilmediğinin tespit edilmesi halinde ilgili kişi, kurum, kuruluş veya şirketlerin yöneticilerine Kanun’un 20’nci maddesinin (e) bendi uyarınca işlem yapılacaktır.’’ denilmiştir.

Genelge ile sabit ve açık olan özel güvenlik görevlileri idari izinli sayılmak zorunda olduğu açıkça belirtilmesine rağmen nöbet değişimiyle tekrar göreve çağrılan özel güvenlik görevlileri mağduriyet yaşamaktadır. Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığına da çokça giden şikayetler doğrultusunda bu konuda inceleme başlatmış ve kurumlara yaptırım olarak cezai işlem uygulamıştır.

EGM Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığının bu konuda kurumlara denetlemeyi arttırdığı da gelen bilgiler arasında…

Tüm Kurum ve Kuruluşların Dikkatine; 

Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Denetleme Başkanlı tarafından yayımlanan genelge ile sabit ve açık olan ‘yenileme eğitimlerine katılımın ve derslerde devamlılığın zorunlu olmasından dolayı özel güvenlik görevlileri idari izinli sayılmak zorundadır. Yani özel güvenliklerin eğitimi olduğu gün nöbet değişimi yaparak değil yenileme eğitimi kurs saatlerinde  idari izinli sayılması gerekmektedir…

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL