Güncel

Özel güvenlik görevliliğinden Dünya Boks Şampiyonluğu’na uzanan yol!

Ali Erdoğan (medyaporthaber) Ali Erdoğan Şennur Demir ile medyaport için konuştu: Şennur Demir, “Bir kadın kendisine hedef koydu ise her engelli aşar ve başarır. Spora yeni başlayanlara benim hikayemi anlatsınlar..

Özel güvenlik görevliliğinden Dünya Boks Şampiyonluğu’na uzanan yol!

Ali Erdoğan (medyaporthaber)

Ali Erdoğan Şennur Demir ile medyaport için konuştu: Şennur Demir, “Bir kadın kendisine hedef koydu ise her engelli aşar ve başarır. Spora yeni başlayanlara benim hikayemi anlatsınlar yeter” dedi.

Dünya Boks Şampiyonası’nda 81 kiloda altın madalya kazanan 39 yaşındaki Şennur Demir, “Bir kadın kendisine hedef koydu ise her engelli aşar ve başarır. Spora yeni başlayanlara benim hikayemi anlatsınlar yeter” dedi.

İstanbul’da 8-20 Mayıs tarihleri arasında yapılan Dünya Kadınlar Boks Şampiyonası’nda 5 sporcumuz altın madalya ile takım halinde bir ilki başarıp şampiyon olurken, bu sporcular arasında yer alan ve altın madalya kazanan Şennur Demir, “Lise mezunu olduğum için Kredi Yurtlar Kurumu’nda güvenlik görevlisi olarak hem işe hem de boksa başladım” dedi.

Bartın’da yaşayan 39 yaşındaki altın madalyalı kadın boksörümüz Şennur Demir ile telefonla görüştük.

Demir’e, Medyaport.net için sorduğumuz sorular ve yanıtları şöyle:

Boksa nasıl başladınız?

Kickboks yapıyordum. Bu branş olimpik olmadığı için eski milli boksörlerden Ferhat Kurnuş’un, “Şennur sen iri yapılı ve güçlüsün. Boksa başla. Hem de olimpik” sözü üzerine 27 yaşında boksa başladım. Böylece bir hayal yolculuğum başladı.

Aileniz karşı çıktı mı?

Öncelikle gizli gizli gittim. Annem öğrenmişti karşı çıktı ve babama “Bu kızın bir yeri kırılıp sakat kalacak” diye şikayet etti. Babam da “Bırak kendi ayakları üzerinde dursun” yanıtını verdi. Hatta annem benim Türkiye Şampiyonasına gitmemi istemedi. Ben de Bartın Kredi Yurtlar Kurumu’nda güvenlik görevlisi olarak çalıştığım için, ‘yurtta akşam arama var’ deyip, Türkiye şampiyonasına gittim ve birinci oldum.

Güvenlik görevlisi olarak kaç yıl çalıştınız?

Lise mezunu olduğum için Bartın Kredi ve Yurtlar Kurumu’nda güvenlik görevlisi olarak başladım işe. 5 yıl çalıştım. Çalışırken, Bartın Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu’na kayıt oldum. Hem okudum, hem de boks yaptım. Okulu bitirdikten sonra Ankara Etimesgut ilçesine atamam yapıldı. Şimdi Beden Eğitimi öğretmenliği yapıyorum. Fenerbahçe’nin sporcusuyum.

Sakatlık geçirdiniz mi?

Boksta sakatlık çok yaşanır. 2014 yılında ön çapraz bağlarım koptu. Hatta bileğim de kırılmıştı, bu nedenle iki yıl uzak kaldım ringlerden. 2016 yılında yapılan Dünya Şampiyonasına katılıp üçüncü olarak bronz madalya kazandım. Yine aynı yıl yapılan Avrupa Şampiyonasında da bronz madalya aldım. İstanbul’da yapılan Dünya Şampiyonası öncesi menüsküs rahatsızlığım vardı. Sakat sakat yarışıp, altın madalya kazandım.

Sırayla madalya kazandığınızı görüyorum…

Evet, öyle oldu. 2016 yılında dünya üçüncüsü, 2018’de Dünya ikincisi, 2022’de Dünya şampiyonluğu… Madalya basamaklarını sırasıyla çıktım. Bu süreç içerisinde Avrupa Şampiyonasında iki bronz, Avrupa Birliği Şampiyonasında bir altın, bir gümüş madalya kazandım.

 

Ya olimpiyatlar?

Her sporcunun olduğu gibi benim de hayalim olimpiyatlara katılmak ve madalya kazanmaktı. Bu nedenle 81 kiloda kota olmadığı için 7 kilo verip 75 kiloya düştüm. Ancak şanssız bir şekilde rakibime yenilip 2020 Tokyo olimpiyatlarına gidemedim. Şu anda 39 yaşında olduğum için 40 yaşı bizim son durağımız. Çünkü kural bu. 5 sene daha boks yapardım. Tek üzüntüm olimpiyat madalyası almadan boksa veda etmem olacak.

Son nokta ne zaman olacak?

Dünya şampiyonası öncesi menüsküs rahatsızlığım vardı. Ancak şampiyonaya az bir süre kaldığı için ameliyat olmadım. İyi ki olmamışım. Olsaydım katılamaz ve altın madalyayı kazanamazdım. Ameliyat olup, Ekim ayında yapılacak Avrupa Şampiyonasına katılıp, altın madalya kazanarak ringlere veda etmek en büyük amacım.

Bazı çevreler kadının spor yapmasına karşı çıkıyor. Bu konudaki görüşünüz ne?

Bir kadın kendine hedef koydu ise yaşı, giyimi ne olursa olsun önüne konan engelleri aşar. Yeter ki mücadele etsin. Biz kadınların başarısındaki temel neden çalışmak ve kim ne söylerse söylesin doğru bildiğimiz yolda ilerlemektir. Biz spor yapıyoruz. Türkiye’nin başarısı için canla başla mücadele ediyoruz. Kadının spor yapmasına karşı çıkanlar kendilerine baksın.

Son sözleriniz nedir?

Madem kadınlar eleştiriliyor. İnadına hangi yaşta olurlarsa olsunlar, spor yapmalıdırlar. Anneler benim hikayemi okuyup ve okutup, kızlarını mutlaka spor yapmaya göndermelidirler. Hiçbir spor ayrımı yapmadan kadınlarımız spor sahalarında ve salonlarda olmalıdırlar.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL