Güncel

Son Dakika! Türk-İş’ten yeni asgari ücretle ilgili açıklama: Çalışanın geçim şartlarını karşılamıyor

Son dakika! Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, asgari ücretin oy çokluğuyla, işveren ve hükümet temsilcileri tarafından 8.506 lira olarak belirlenmesinin ardından açıklama yaptı. Asgari ücretin açıklandığı toplantıya da katılmayan Atalay,..

Son Dakika! Türk-İş’ten yeni asgari ücretle ilgili açıklama: Çalışanın geçim şartlarını karşılamıyor

Son dakika! Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, asgari ücretin oy çokluğuyla, işveren ve hükümet temsilcileri tarafından 8.506 lira olarak belirlenmesinin ardından açıklama yaptı. Asgari ücretin açıklandığı toplantıya da katılmayan Atalay, “Belirlenen ücret çalışanın geçim şartlarını karşılamıyor. Kamuoyunun beklentisi giderilmedi. Çalışanların kendileri ve aileleri için insana yakışır bir gelir elde etmeleri için çaba gösterildi. Ancak bu talebimiz dikkate alınmadı.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2023 yılı asgari ücret miktarını 8.506 TL olarak açıkladığı toplantıya Türk-İş’i temsilen hiçbir yetkili katılmadı. Geçtiğimiz günlerde asgari ücret için tekliflerinin 9 bin TL olduğunu açıklayan Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, konuya ilişkin yazılı bir açıklama yayınladı.

“KAMUOYUNUN BEKLENTİSİ GİDERİLMEMİŞTİR”
Belirlenen 8.506 TL’lik asgari ücretin yeterli olmadığını belirten Atalay, “Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda işçi kesimi adına görev yapan Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) temsilcileri, bugünkü mevcut sosyal ve ekonomik şartlarda, 2023 yılı için belirlenen asgari ücretin, çalışanların aileleriyle birlikte geçim şartlarını karşılamadığı görüşündedir. Kamuoyunun beklentisi de giderilmemiştir. Asgari ücretin yürürlükte kalacağı dönem boyunca meydana gelecek fiyat artışlarının gerisinde kalması söz konusudur. Ücretli çalışanların satın alma gücü bu nedenle azalmaktadır. Çalışanların satın alma gücünü koruyacak tedbirler uygulanmalıdır.” ifadelerini kullandı.

“TALEBİMİZ DİKKATE ALINMADI”
Atalay açıklamasına şu sözlerle devam etti: “Asgari ücret çalışmalarında işçi kesimi öncelikle çalışanların kendileri ve aileleri için insana yakışır bir gelir elde etmeleri için çaba göstermiştir. Ancak bu talebimiz dikkate alınmamıştır. Yaklaşımımız işveren ve hükümet temsilcileri tarafından dikkate alınmış olsaydı, işçi kesiminin de onayıyla asgari ücretin oybirliğiyle tespit edilmesi ihtimali ortaya çıkabilirdi. Asgari ücreti belirleme çalışmaları sadece ücretli kesimi değil toplumun tümünü yakından ve doğrudan ilgilendirmektedir. Özelikle sendikasız işçilerin önemli bir bölümünün temel meselesi olan asgari ücretin işçi kesiminin savunduğu ilkeler çerçevesinde karara bağlanması, ülkemiz çalışma hayatı açısından önemli bir açılım sağlayacaktı.

“İŞÇİ KESİMİ ALINAN KARARA KATILMAMIŞTIR”
Anayasada asgari ücretin tespitinde çalışanların geçim şartları göz önünde bulundurulması hükmü yer almaktadır. Ancak TÜİK bu konuda bir çalışma yapmaktan kaçınmıştır. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda görev yapan işçi temsilcileri, bu görüş ve düşüncelerle çalışmalara katkı yapmış ve asgari ücretin bu çerçevede belirlenmesi için çaba göstermiştir. Ancak, bilimsel, objektif yöntemler ve güvenilir verilerle tespit edilen taban ücret olması gereken asgari ücret -bir kez daha- pazarlık konusu edilmiş ve karar oy çokluğuyla, işveren ve hükümet temsilcileri tarafından belirlenmiştir. İşçi kesimi alınan karara katılmamıştır.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL