Güncel

Taşerondan kadroya geçene tayin hakkı gözüktü

Taşerondan kadroya geçen işçilerin tayin sorunu ile ilgili Bakanlık çalışma başlattı. Çakılı kadro konumunda olan emekçilerin eş durumundan tayin hakkı yoktu. Ulusal Kanal’ın edindiği bilgilere göre, Çalışma Bakanlığı harekete geçti…

Taşerondan kadroya geçene tayin hakkı gözüktü

Taşerondan kadroya geçen işçilerin tayin sorunu ile ilgili Bakanlık çalışma başlattı.

Çakılı kadro konumunda olan emekçilerin eş durumundan tayin hakkı yoktu. Ulusal Kanal’ın edindiği bilgilere göre, Çalışma Bakanlığı harekete geçti. Bakanlık, işçi konfederasyonlarının talepleri üzerine çalışanlara tayin hakkı verecek.

Bakanlık çalışma başlattı

Hükümet 2019 yılında taşeronda çalışan binlerce işçiyi kadroya almıştı. Ancak 696 Sayılı KHK ile kadroya alınan işçilere eş durumundan dolayı tayin hakkı verilmedi.

1 Mayıs İşçi Bayramı’nda Türk-İş yönetiminin Çalışma Bakanı Vedat Bilgin’e bu sorunu ilettiği öğrenildi. Ulusal Kanal’ın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kaynaklarından edindiği bilgilere göre, Türk-İş bu işçilerin tayin mağduriyetinin giderilmesini istedi.

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin de talebin üzerine yeni bir çalışma başlattı. Çalışma ile 696 ile kadro alan işçilere tayin hakkı verilecek. Söz konusu çalışma, Mayıs ayında tamamlanacak 3600 ek gösterge görüşmelerinin ardından hayata geçirilecek. Diğer yandan zorunlu haller, yani sağlık ya da bekar olup ailesinden ayrı kalmak zorunda olan işçilere de tayin hakkı için çalışma yapılması gündemde. (Ulusal Kanal Seda AKYÜZ)

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL