Güncel

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay: ‘Kamuda taşeron’ kavramı ortadan kalkmalı

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, HaberTürk’te yayımlanan TekeTek Programına katılarak Fatih Altaylı’nın sorularını yanıtladı. Altaylı’nın soruları üzerine Atalay, kendisini ve kendisi üzerinden TÜRK-İŞ’i kamuoyu nazarında itibarsızlaştırma girişimleri yaşandığını ifade ederek..

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay: ‘Kamuda taşeron’ kavramı ortadan kalkmalı

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, HaberTürk’te yayımlanan TekeTek Programına katılarak Fatih Altaylı’nın sorularını yanıtladı. Altaylı’nın soruları üzerine Atalay, kendisini ve kendisi üzerinden TÜRK-İŞ’i kamuoyu nazarında itibarsızlaştırma girişimleri yaşandığını ifade ederek yöneltilen haksız suçlamalara yanıt verdi.

 

1 Temmuz 2022’den itibaren geçerli olacak asgari ücret düzenlemesine de değinen Atalay, asgari ücrette bir düzenleme yapmak için tarafların üzerinde anlaşabileceği ortak bir yol bulunması gerektiğini, bunun zemini yaratılamazsa iyileştirmenin yapılamayacağını kaydetti. Atalay “Bu iyileştirme davul zurnayla kutlanacak bir miktar değil. Ama işveren tarafını masaya oturmasak asgari ücret çıkmazdı.” şeklinde konuştu. TÜİK’in enflasyon verilerine de şüpheyle yaklaştığını söyleyen Atalay, “TÜİK’in verileri benim de kafama yatmıyor. TÜİK işini doğru yapmıyorsa yetimin, kimsesizin malına el koyuyor demektir.” dedi.

 

Altaylı’nın soruları üzerine taşeronluk ve geçici işçilik konularına da değinen Atalay, “Kamuda taşeronlar kadroya geçirildi. Ama asıl işi yapanlar kaldı. Asıl işi yapanlar kadroya geçirilmeli. Bu sorunun çözülmesi gerekiyor. Geçici işçilik konusu da ele alınmalı. 25 sene çalışan geçici işçi var. Bu arkadaşlarımızın tayin hakkı da çözülmeli. Sayın Bakanımız EYT, tayin ve geçici işçilik ile ilgili sorunların çözüleceğini söyledi. Bir süre daha bekleriz, çözüm gerçekleşmezse sendikacı ne yapması gerekiyorsa onu yaparım” ifadelerini kullandı.

 

Vergi adaletsizliği, enflasyon, pahalılık gibi konulara da değinen Atalay, bu sorunlarla etkin mücadele yolunun sendikalaşmaktan geçtiğini fakat sendikal örgütlenmenin önünde engeller çıkarıldığını söyledi. Atalay “Yüzde 14’lük sendikalaşma oranı beni de rahatsız ediyor. Ama örgütlenmeye kalkınca kapının önüne koyuyorlar. Sendikal güvenceler etkin şekilde uygulanmalı ve sendikal faaliyetlerin önündeki engeller ortadan kaldırılmalı” şeklinde konuştu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL