Advert
Güncel

TYP’li özel güvenliklere kadro verilmesi Meclis gündeminde

ÖZEL HABER; Özel Güvenlik TV ‘TYP’li özel güvenliklere kadro verilmesi Meclis gündeminde’ Antalya Milletvekili Av. Cavit ARI, TYP’li olarak görev yapan özel güvenlik görevlilerine kadro verilmesine ilişkin Çalışma ve Sosyal..

TYP’li özel güvenliklere kadro verilmesi Meclis gündeminde
Advert

ÖZEL HABER; Özel Güvenlik TV

‘TYP’li özel güvenliklere kadro verilmesi Meclis gündeminde’

Antalya Milletvekili Av. Cavit ARI, TYP’li olarak görev yapan özel güvenlik görevlilerine kadro verilmesine ilişkin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat BİLGİN’e yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle soru önergesinde bulundu.

ARI, ”İŞKUR tarafından önceki yıllarda TYP kapsamında eğitim ve sertifikasyon vererek Milli Eğitim Bakanlığı nezdinde istihdamını sağladığı ve sayıları 30 bini bulan tecrübeli güvenlik görevlilerinin bu yıl da istihdam edilmesi ve istihdam sayısının artırılmasıyla birlikte artık geçici olarak değil sürekli sözleşme ile istihdam edilme talepleri söz konusu olup, zaman kaybetmeden bu taleplerinin dikkate alınarak gerekli düzenlemenin yapılması gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

Bu yıl pandemi ve tasarruf nedeniyle TYP kapsamında çalıştırılacak özel güvenlik görevlilerinin bazı illerimizde hiç alımın yapılmadığı bazı illerimizde de önceki yıllara nazaran çok daha az sayıda yapıldığına dair haberler, haber sitemize gelen bilgiler arasında…

Öte yandan TYP kapsamında çalışan sayıları 30 bini bulan özel güvenlik görevlileri yurdun dört bir yanından işlerinde süreklilik istediklerini zaten her platformda dile getiriyorlar…

Haber sitemize TYP’li özel güvenlik görevlilerinin ulaştırdığı fotoğrafları paylaşıyoruz…

 

 

Verilen soru önergesi tamamı şu şekilde;

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat BİLGİN tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. 13.10.2021 Av. Cavit ARI /Antalya Milletvekili

6 Eylül 2021 tarihi itibariyle 1,5 yıl aradan sonra ülke genelinde tüm kademe ve sinif seviyelerinde yaklaşık 58 bin okulda 18 milyon öğrenci ve 1 milyon üzerinde öğretmen yüz yüze eğitime başlamıştır.

Ancak daha önceki yıllarda İŞKUR tarafından uygulanan Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı resmi okullarda istihdam edilmek üzere gerçekleştirilen özel güvenlik görevlisi aliminin bu yıl tasarruf tedbirlerine takılarak bazı illerimizde hiç yapılmadığı bazı illerimizde de önceki yıllara nazaran çok daha az sayıda yapıldığına dair haberler vardır.

İŞKUR tarafından önceki yıllarda TYP kapsamında eğitim ve sertifikasyon vererek Milli Eğitim Bakanlığı nezdinde istihdamını sağladığı ve sayıları 30 bini bulan tecrübeli güvenlik görevlilerinin bu yıl da istihdam edilmesi ve istihdam sayısının artırılmasıyla birlikte artık geçici olarak değil sürekli sözleşme ile istihdam edilme talepleri söz konusu olup, zaman kaybetmeden bu taleplerinin dikkate alınarak gerekli düzenlemenin yapılması gerekmektedir.

Okul ve çevresinin korunması, başta çocuklarımız olmak üzere öğretmenlerimizin de güvenliği açısından çok önemli olup kesinlikle tasarruf konusu olamaz.

Bu bağlamda;

1) 2021-2022 eğitim ve öğretim yılı için İŞKUR tarafından uygulanan Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı resmi okullarda özel güvenlik görevlisi olarak istihdam edilen çalışan sayısı ile tahsisi yapılan okul sayısı kaçtır?

2) Geçmiş yıllarda TYP kapsamında yine Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda istihdam edilen özel güvenlik görevlisi sayısı ile tahsisi yapılan okul sayısı kaç olmuştur?

3) Milli Eğitim Bakanlığıyla beraber TYP kapsamında daha önce eğitim almış, seminerlere katılmış vasıflı ve sertifikalı özel güvenlik görevlilerinin sözleşme kapsamında sürekli istihdamına yönelik olarak yapılmış bir çalışmanız var mıdır? Yoksa da yapmayı düşünüyor musunuz?

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Advert

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL